Вижте новия юлски брой на списание Betty. Брой 110, юли 2023 г.
Категории
Търсене в блога
Blog tags
Photo gallery
No featured images
Вижте новия юлски брой на списание Betty. Брой 110, юли 2023 г.
Разгледайте юнския брой на списание Betty. Брой 109, юни 2023 г.
Вижте майския брой на списание Betty. Брой 108, май 2023 г.
Вижте новия априлски брой на списание Betty. Брой 107
Прочетете новия брой за месец март '23 г. на списание Betty.
No featured images
Всяко лято темата за чистотата на българските плажове (особено в сравнение с гръцките) изплува в общественото пространство, поради което решихме да се поразровим по темата и да се осведомим какво точно е плаж със син флаг и има ли то почва у нас.
Програмата "Син флаг" (Blue Flag Programme) се управлява от неправителствената организация Foundation for Environmental Education (FEE). Основана е във Франция през 1985 г. От 1987 г. програмата е активна за Европа, а от 2001 г. - и извън Европа (тогава се присъединява Южна Африка).
Каква е идеята
Програмата има за цел да насърчава устойчивото развитие на крайбрежните области. Иначе казано, да търси баланс между икономическото развитие и опазването на природата, между развитието на туризма и грижата за околната среда на национално и местно ниво. Това се прави чрез установяване на стандарти за качеството на водата, за безопасността, за опазването на околната среда и за образоването на хората по всички тези въпроси.
Така през годините "Синият флаг" се е превърнал в отличителен екологичен знак, който обозначава чист плаж.
Какво трябва да има един плаж, за да получи синия флаг?
Първо, това трябва да е официално обявен плаж за къпане с поне една зона, определена за взимане на проби за качеството на водата.
Също така, на плажа трябва да има поне една информационна табела, съдържаща информация за статута на плажа, както и за екологичните особености на околността. Ако става дума за област, която е по-уязвима в екологично отношение, е задължително на туристите да се даде достатъчно информация за начините на нейното опазване.
На информационната табела се дава актуална информация и за качеството на водата, като данните трябва да са най-много от преди един месец. Трябва да има и информация за самата програма "Син флаг".
Много важно изискване е да бъдат обявени всички правила за поведение на съответния плаж - дали е позволено скачането от кейовете, дали се допускат домашни любимци, къде са местата за отпадъци, дали са позволени паленето на огън и къмпингуването. Към това трябва да се добави и информацията, свързана с безопасността на туристите - работно време на спасителите (ако има такива), достъп до спешна помощ, спешни телефонни номера.
Интересно изискване е да бъдат обявени поне 5 събития, свързани с екологичното образоване на туристите и на местното население.
Качеството на водата
Това е нещото, което най-често свързваме със синия флаг. Стандартите за качеството на водата, които се прилагат в Европа, са описани в директива на ЕС, а за други части на света се използват други нормативни документи. Най-общо казано, критериите за качеството на водата са няколко:
* Микробиологични - количество на коли бактерии и по-конкретно на Escherichia coli, както и на Faecal streptococci
* Физико-химични - тук се включват pH на водата, липса на мирис и на боклуци, плуващи по повърхността, липса на следи от замърсяване с нефт (на водата и на пясъка), прозрачност и цвят на водата.
Ако качеството на водата спадне под установения минимум повече пъти, отколкото е позволено за един сезон, плажът е длъжен да свали синия си флаг за остатъка от сезона и няма право да кандидатства за него и следващата година, освен със специална процедура и със спазването на определени изисквания.
С пожелание да отидете на почивка на място с чиста синя вода и ситен пясък ви оставяме да планирате прекрасния си уикенд в топлата петъчна вечер.
Please sign in first.
Sign inТрябва да се регистрирате, за да можете да ползвате списъците с желания.
Sign in
Latest comments